Ranking Super Bowls: Od I do LV

Starość pokonała młodość w Super Bowl LV w matchupie Toma Brady’ego i Patricka Mahomesa, ale sam mecz nie sprostał hype’owi. Oto, gdzie wyląduje w bezstronnym rankingu poprzednich 55 Super Bowl.

55. Super Bowl XXIV: San Francisco 49ers 55, Denver Broncos 10

28 stycznia 1990 – Louisiana Superdome (Nowy Orlean)

Gdy niedawno emerytowany trener 49ers Bill Walsh zobaczył, jak otwarty był jego były korpus przyjmujących przeciwko Broncos w pierwszej serii, powiedział, że mecz nie będzie bliski. Miał rację.

54. Super Bowl XXVII: Dallas Cowboys 52, Buffalo Bills 17

Jan. 31, 1993 – Rose Bowl (Pasadena, Calif.)
Drużyna Ameryki odrodziła się w tym tłamszeniu Buffalo Bills, ale Houdini-esque Halftime Show Michaela Jacksona wyprodukował więcej dramatyzmu niż gra.

53. Super Bowl II: Green Bay Packers 33, Oakland Raiders 14

14 stycznia 1968 – Miami Orange Bowl (Miami)

W tym czasie większość dziennikarzy sportowych uważała zwycięstwo Packersów nad Dallas Cowboys w 1967 NFL Championship Game aka „The Ice Bowl” za prawdziwe mistrzostwo świata. Rzeczywisty Super Bowl sprawił, że trudno się z tym nie zgodzić.

52. Super Bowl XX: Chicago Bears 46, New England Patriots 10

26 stycznia 1986 – Louisiana Superdome (Nowy Orlean)
Najlepsza obrona futbolu. Dzika karta, drużyna Kopciuszka. Legendarny beatdown.

51. Super Bowl I: Green Bay Packers 35, Kansas City Chiefs 10

15 stycznia 1967 – Los Angeles Memorial Coliseum (Los Angeles)

„Moim zdaniem, Chiefs nie zaliczają się do czołowych drużyn w NFL. Są dobrą drużyną futbolową, z niezłą szybkością, ale musiałbym powiedzieć, że futbol NFL jest trudniejszy.” – Vince Lombardi po tym, jak jego Packers pokonali Chiefs w pierwszym w historii Super Bowl.

50. Super Bowl XLVIII: Seattle Seahawks 43, Denver Broncos 8

2 lutego 2014 – MetLife Stadium (East Rutherford, N.J.)

Sprawdzony snap Denver na pierwszej akcji dał Seattle safety i nadał ton reszcie meczu.

49. Super Bowl XXXV: Baltimore Ravens 34, New York Giants 7

28 stycznia 2001 – Raymond James Stadium (Tampa, Fla.)

Baltimore prowadziło z Giants 10-0 w połowie meczu. Następnie w trzeciej kwarcie obie drużyny zdobyły trzy przyłożenia w ciągu 36 sekund i Baltimore prowadziło 24-7, zamykając zasłonę na Giants.

48. Super Bowl XVIII: Los Angeles Raiders 38, Washington Redskins 9

22 stycznia 1984 – Tampa Stadium (Tampa, Fla.)
Wówczas Raiders pokonując Redskins ustanowili rekordy Super Bowl pod względem największej liczby punktów zdobytych przez drużynę (38) i największego marginesu zwycięstwa (29 punktów). Aha i Marcus Allen ustanowił rekord pojedynczego meczu w pędzie z 191 jardami na 20 podaniach.

47. Super Bowl XXII: Washington Redskins 42, Denver Broncos 10

31 stycznia 1988 – Jack Murphy Stadium (San Diego)
Denver prowadziło z Waszyngtonem 10-0 pod koniec pierwszej kwarty. Redskins quarterback Doug Williams przystąpił do rzucania czterech przyłożonych podań w drugiej kwarcie i było po meczu.

46. Super Bowl VIII: Miami Dolphins 24, Minnesota Vikings 7

13 stycznia 1974 – Rice Stadium (Houston)

Brutalność obrony Dolphins w tamtym sezonie dorównywała tylko grze biegowej. Obie były w pełni widoczne w tej dominacji nad Vikings.

Super Bowl LV: Tampa Bay Buccaneers 31, Kansas City Chiefs 9

7 lutego 2021 – Raymond James Stadium (Tampa, Fla.)

Szefowie zatrzymali Buccaneers na linii bramkowej w drugiej kwarcie i można się było zastanawiać, jak monumentalne będzie to miało znaczenie w dalszej części meczu. W rzeczywistości, to tylko utrzymało grę od bycia skończonym do połowy.

44. Super Bowl XXVI: Washington Redskins 37, Buffalo Bills 24

26 stycznia 1992 – Metrodome (Minneapolis)

Buffalo Bills generalnie uważają Redskins z ’91 roku za najlepszą z czterech drużyn, które pokonały ich w Super Bowl. Tylko wściekły comeback Buffalo w drugiej połowie uchronił ten mecz przed pełnoprawnym blowoutem.

43. Super Bowl VI: Dallas Cowboys 24, Miami Dolphins 3

16 stycznia 1972 – Tulane Stadium (Nowy Orlean)

Ten mecz wciąż jest rekordzistą pod względem najzimniejszej Super Bowl, jaka kiedykolwiek została rozegrana – temperatura przy rozpoczęciu meczu wynosiła 39°F na Tulane Stadium w Nowym Orleanie. Trzy punkty Dolphins są również rekordem Super Bowl dla najmniejszej liczby punktów zdobytych przez drużynę.

42. Super Bowl XXXIII: Denver Broncos 34, Atlanta Falcons 19

31 stycznia 1999 – Pro Player Stadium (Miami Gardens, Fla.)

Punktacja końcowa nie wskazuje na to, jak bardzo wyrównany był to mecz. Denver prowadziło z Atlantą 31-6 w czwartym kwartale.

41. Super Bowl XII: Dallas Cowboys 27, Denver Broncos 10

15 stycznia 1978 – Louisiana Superdome (Nowy Orlean)

Pierwszy primetime Super Bowl widzowie zobaczyli, jak Dallas zdominowało Denver w drodze po swoje drugie Trofeum Lombardi.

40. Super Bowl XXXVII: Tampa Bay Buccaneers 48, Oakland Raiders 21

26 stycznia 2003 – Qualcomm Stadium (San Diego)

„Od 0-26 do mistrzów świata”. – Al Michaels

39. Super Bowl XXIX: San Francisco 49ers 49, San Diego Chargers 26

29 stycznia 1995 – Joe Robbie Stadium (Miami Gardens, Fla.)

Małpa na plecach. Najlepsza obrona, jaką można kupić za pieniądze. Sześć przyłożonych podań.

38. Super Bowl XV: Oakland Raiders 27, Philadelphia Eagles 10

25 stycznia 1981 – Louisiana Superdome (Nowy Orlean)

Quarterback Jim Plunkett przejął drużynę Raiders z 2-3 punktami i poprowadził ją do pierwszego zwycięstwa w Super Bowl dla drużyny z dziką kartą. Niewielu graczy doświadczyło większego odkupienia.

37. Super Bowl XIX: San Francisco 49ers 38, Miami Dolphins 16

20 stycznia 1985 – Stanford Stadium (Stanford, Calif.)

Dan Marino miał najbardziej wybuchowy sezon w historii NFL wchodząc do tego meczu, ale to ofensywa 49ers na Zachodnim Wybrzeżu ukradła show tego dnia.

36. Super Bowl XXVIII: Dallas Cowboys 30, Buffalo Bills 13

30 stycznia 1994 – Georgia Dome (Atlanta)

Buffalo prowadziło z Dallas 13-6 na półmetku, a potem doświadczyło jednego z największych implozji drugiej połowy w historii Super Bowl.

35. Super Bowl IV: Kansas City Chiefs 23, Minnesota Vikings 7

Jan. 11, 1970 – Tulane Stadium (Nowy Orlean)

Kansas City wyrównało rekord serii AFL/NFL do 2-2, ale nieważne. Trener Chiefs, Hank Stram, był nagrywany do dźwięku!

34. Super Bowl XI: Oakland Raiders 32, Minnesota Vikings 14

9 stycznia 1977 – Rose Bowl (Pasadena, Kalifornia)

Po utracie trzech kolejnych mistrzostw AFC, Oakland Raiders wzięli się w garść i dostali się do wielkiego meczu. Zajęli się biznesem przeciwko Vikings i zdobyli swoje pierwsze Trofeum Lombardi.

33. Super Bowl XXI: New York Giants 39, Denver Broncos 20

25 stycznia 1987 – Rose Bowl (Pasadena, Kalifornia)

New York Giants z ’86 roku są najbardziej pracowitym mistrzem Super Bowl w historii, a ich pokonanie Broncos było wysiłkiem przypominającym pracę. Plus, wymyślili to, co jest teraz amerykańską tradycją: prysznic z Gatorade.

32. Super Bowl 50: Denver Broncos 24, Carolina Panthers 10

7 lutego 2016 – Levi’s Stadium (Santa Clara, Calif.)
Ten mecz to ostateczny dowód na to, że obrona wygrywa mistrzostwa. Broncos zdobyli tylko 194 jardy ofensywy, najmniej spośród wszystkich mistrzów Super Bowl. To było wszystko, czego potrzebowali, by odesłać Peytona Manninga na zachód słońca jako mistrza.

31. Super Bowl XXXI: Green Bay Packers 35, New England Patriots 21

26 stycznia 1997 – Louisiana Superdome (Nowy Orlean)

Przy prowadzeniu 27-21 nad Patriots, Packer Desmond Howard zwrócił kickoff 99 jardów na przyłożenie, by przypieczętować zwycięstwo i swoje trofeum MVP.

30. Super Bowl XLI: Indianapolis Colts 29, Chicago Bears 17

4 lutego 2007 – Dolphin Stadium (Miami Gardens, Fla.)

Pierwszy deszczowy Super Bowl. Otwarty kickoff na przyłożenie. Sprzężony występ.

29. Super Bowl LIII: New England Patriots 13, Los Angeles Rams 3

3 lutego 2019 – Mercedes-Benz Stadium (Atlanta)

Największą niespodzianką było to, że wielu spodziewało się, iż będzie to strzelanina, a skończyło się na najniższym wyniku Super Bowl w historii.

28. Super Bowl IX: Pittsburgh Steelers 16, Minnesota Vikings 6

12 stycznia 1975 – Tulane Stadium (Nowy Orlean)

Trudno uwierzyć, że Minnesota była bardziej historyczną marką niż Pittsburgh, który przystępował do Super Bowl IX. Zdecydowanie tak nie było po tym meczu i było to niemal śmieszne pięć lat później.

27. Super Bowl VII: Miami Dolphins 14, Washington Redskins 7

14 stycznia 1973 – Los Angeles Memorial Coliseum (Los Angeles)

Ten mecz jest najlepiej zapamiętany ze względu na zablokowany field goal kickera Garo Yepremiana, który próbował podać piłkę tylko po to, aby przechwycić ją na przyłożenie. Jednak największe szaleństwo w historii Super Bowl wciąż nie mogło przeszkodzić Dolphins w osiągnięciu perfekcji.

26. Super Bowl XL: Pittsburgh Steelers 21, Seattle Seahawks 10

5 lutego 2006 – Ford Field (Detroit)

Ciężka walka dała Billowi Cowherowi i Jerome’owi Bettisowi ich jedyne pierścienie Super Bowl. Niestety, najlepiej pamiętany jest z powodu kontrowersyjnego sędziowania.

25. Super Bowl XLIV: New Orleans Saints 31, Indianapolis Colts 17

7 lutego 2010 – Sun Life Stadium (Miami Gardens, Fla.)
Ten mecz był pierwszym od 16 lat spotkaniem dwóch drużyn z nr 1 w Super Bowl. W końcu wszystko sprowadziło się do rzutu karnego na początku drugiej połowy.

24. Super Bowl III: New York Jets 16, Baltimore Colts 7

12 stycznia 1969 – Maimi Orange Bowl (Miami)

Odważna gwarancja. Szokujący wstrząs. Odkupiona liga. Nowa era w zawodowym futbolu.

23. Super Bowl XVII: Washington Redskins 27, Miami Dolphins 17

30 stycznia 1983 – Rose Bowl (Pasadena, Calif.)

Redskins prowadzili z Dolphins 17-13 i stanęli na czwartej pozycji z jednym jardem do przejścia na 10:10 przed końcem meczu. Rozgrywający Waszyngtonu Joe Theisman podał piłkę do Johna Rigginsa, a reszta to już historia.

22. Super Bowl XXX: Dallas Cowboys 27, Pittsburgh Steelers 17

Jan. 28, 1996 – Sun Devil Stadium (Tempe, Ariz.)

Kowboje kontra Steelers to wciąż największa rywalizacja w historii Super Bowl, a ten mecz przyniósł mile widziane wytchnienie po 13 latach dominacji NFC. Cowboys wciąż wygrali, ale na cztery minuty przed końcem było już po wszystkim.

21. Super Bowl XVI: San Francisco 49ers 26, Cincinnati Bengals 21

24 stycznia 1982 – Pontiac Silverdome (Pontiac, Mich.)

Hiszpanie Billa Walsha wyskoczyli na prowadzenie 20-0 w połowie meczu dzięki rewolucyjnej ofensywie West Coast. Następnie Walsh obserwował, jak jego podopieczny Ken Anderson poprowadził Bengals do wściekłego powrotu. San Francisco wisiało na wygranej, ale poczucie ironii nie zostało utracone na świecie futbolu.

20. Super Bowl XIV: Pittsburgh Steelers 31, Los Angeles Rams 19

20 stycznia 1980 – Rose Bowl (Pasadena, Calif.)

Rams prowadzili 19-17 ze Steelers w czwartej kwarcie, ale dwa przyłożenia Pittsburgha zakończyłyby największą dynastyczną passę w historii NFL.

19. Super Bowl XLV: Green Bay Packers 31, Pittsburgh Steelers 25

6 lutego 2011 – Cowboys Stadium (Arlington, Teksas)

Green Bay prowadzili przez cały mecz, ale Pittsburgh nie zamierzał spokojnie odchodzić. Ostatecznie, Packers byli w stanie zatrzymać Steelers na dołkach.

18. Super Bowl X: Pittsburgh Steelers 21, Dallas Cowboys 17

18 stycznia 1976 – Miami Orange Bowl (Miami)

Ten mecz jest uważany za najlepszy z pierwszych 10 Super Bowls, ponieważ przechwyt w strefie końcowej zapobiegł comebackowi Dallas.

17. Super Bowl XXXIX: New England Patriots 24, Philadelphia Eagles 21

6 lutego 2005 – ALLTEL Stadium (Jacksonville, Fla.)

Najlepsza godzina T.O. Kompletna drużyna. Dynastia.

16. Super Bowl XIII: Pittsburgh Steelers 35, Dallas Cowboys 31

21 stycznia 1979 – Miami Orange Bowl (Miami)

Pittsburgh prowadził 35-17 na około siedem minut przed końcem, ale broniące tytułu Dallas nie poddało się w tym pojedynku dwóch najlepszych drużyn lat 70-tych.

15. Super Bowl XXXVIII: New England Patriots 32, Carolina Panthers 29

1 lutego 2004 – Reliant Stadium (Houston)

Obaj, Tom Brady i Jake Delhomme, rzucili ponad 300 jardów w meczu, który został rozstrzygnięty przez field goal. Niestety, ten mecz jest najlepiej zapamiętany z powodu odsłoniętego sutka Janet Jackson w połowie meczu.

14. Super Bowl XLVII: Baltimore Ravens 34, San Francisco 49ers 31

3 lutego 2013 – Mercedes-Benz Superdome (Nowy Orlean)

Ravens prowadzili z 49ers 28-6 w trzeciej kwarcie, gdy zgasły światła w Louisiana Superdome. Gdy wróciły, San Francisco było ponownie pobudzone i zrobiło się ciekawie.

13. Super Bowl V: Baltimore Colts 16, Dallas Cowboys 13

17 stycznia 1971 – Miami Orange Bowl (Miami)

Ten „Blunder Bowl” miał 11 przewrotów, nieudany PAT i emocjonujący finisz.

Super Bowl LIV: Kansas City Chiefs 31, San Francisco 49ers 20

2 lutego. 2, 2020 – Hard Rock Stadium (Miami Gardens, Fla.)

Hospersi trzymali w szachu potężną ofensywę Chiefs przez trzy i pół kwarty i prowadzili 20-10 na nieco ponad sześć minut przed końcem. Wtedy Kansas City zdobyło 21 punktów w ciągu pięciu minut i jednej sekundy, by po raz pierwszy od 50 lat przywieźć do miasta Trofeum Lombardiego.

11. Super Bowl XLVI: New York Giants 21, New England Patriots 17

5 lutego 2012 – Lucas Oil Stadium (Indianapolis)

New York został pierwszą drużyną z bilansem 9-7, która wygrała Super Bowl, a New England była jedną z niewielu drużyn, która pozwoliła przeciwnikowi zdobyć punkty, aby odzyskać piłkę w tej wojnie na wyniszczenie.

10. Super Bowl XXXIV: St. Louis Rams 23, Tennessee Titans 16

30 stycznia 2000 – Georgia Dome (Atlanta)

Tylko jeden jard (i PAT) dzielił ten Super Bowl od pierwszej dogrywki.

9. Super Bowl XXXII: Denver Broncos 31, Green Bay Packers 24

25 stycznia 1998 – Qualcomm Stadium (San Diego)
„Ten jest dla Johna.” – Właściciel Broncos Pat Bowlen

8. Super Bowl XXXVI: New England Patriots 20, St. Louis Rams 17

3 lutego 2002 – Louisiana Superdome (Nowy Orlean)

Najlepsza franczyza XXI wieku narodziła się w tym szokującym zdenerwowaniu Greatest Show on Turf.

7. Super Bowl XXIII: San Francisco 49ers 20, Cincinnati Bengals 16

Jan. 22, 1989 – Joe Robbie Stadium (Miami Gardens, Fla.)

„Hej, czy to nie John Candy?” – Joe Montana w huddle przed prowadzeniem 49ers na 92-jardowym, zwycięskim dysku nad Bengals.

6. Super Bowl XXV: New York Giants 20, Buffalo Bills 19

Jan. 27, 1991 – Tampa Stadium (Tampa, Fla.)

Kontratak kontrolujących piłkę nowojorczyków przeciwko no-huddle offense Buffalo wystarczył do zwycięstwa… o jeden punkt.

5. Super Bowl XLII: New York Giants 17, New England Patriots 14

3 lutego 2008 – University of Phoenix Stadium (Glendale, Ariz.)

Niepokonana drużyna. Niewiarygodny połów. Zdenerwowanie na wieki wieków.

4. Super Bowl XLIII: Pittsburgh Steelers 27, Arizona Cardinals 23

1 lutego 2009 – Raymond James Stadium (Tampa, Floryda).

Arizona zniwelowała deficyt 20-7 w czwartej kwarcie i prowadziła z Pittsburghiem 23-20 na nieco ponad dwie minuty przed końcem meczu. Steelersi przejechali przez boisko i wygrali mecz dzięki perfekcyjnemu przyłożeniu Santonio Holmesa.

3. Super Bowl LII: Philadelphia Eagles 41, New England Patriots 33

4 lutego 2018 – U.S. Bank Stadium (Minneapolis)

Obydwie drużyny zdobyły łącznie ponad 1000 jardów ofensywy w najbardziej płodnym pokazie ofensywy w historii Super Bowl.

2. Super Bowl XLIX: New England Patriots 28, Seattle Seahawks 24

1 lutego 2015 – University of Phoenix Stadium (Glendale, Ariz.)
Ten mecz miał całą dramaturgię klasycznych zawodów, ale jak wszystkie wielkie thrillery, miał szokujący zwrot akcji na samym końcu.

1. Super Bowl LI: New England Patriots 34, Atlanta Falcons 28 (OT)

5 lutego 2017 – NRG Stadium (Houston)

Fakt, że był to pierwszy Super Bowl, w którym doszło do dogrywki, stawia go na pozycji nr 1. Wściekły comeback, który Nowa Anglia zorganizowała po stracie 28-3 w trzeciej kwarcie, tylko ugruntowuje jej pozycję.

– Napisał Aaron Tallent, który jest częścią Athlon Contributor Network. Tallent jest pisarzem, którego artykuły ukazywały się w The Sweet Science, FOX Sports' Outkick the Coverage, Liberty Island i The Washington Post. Można go śledzić na Twitterze pod adresem @AaronTallent.